images © 2013 . All rights reserved.

Eski Analog Fotoğraf Makineleri

BAZI ANALOG FOTOĞRAF MAKİNELARI

Büyük Boy Fotoğraf Makinaları:

9 x 12 cm, 13 x 18 cm ve daha büyük boyutlara görüntü veren ve çoğu zaman tabaka film kullanılan fotoğraf makinalarıdır.

 • Sabit Büyük Boy Fotoğraf Makineleri:

Ağır olduklarından sabit bir şekilde kullanılırlar. Kullandıkları materyal boyutları 6,5 x 9 cm’den 20 x 25 cm’e kadar değişiklik gösterir. Bu tip makinalar arka kısım, körük ve tabla kısım, objektif taşıyıcı kısım ve alt tabla olmak üzere dört kısımdan oluşur. Arka kısımda netlik ayarının yapıldığı ve film konulan bölme bulunur. Körük ise film ile çekilecek obje arasındaki uzaklığın ayarlanması için ileri geri hareket ettirilen bölümdür. Objektif taşıyıcı kısımda; makinanın objektifi, obtüratör (enstantane hızı) ve diyafram yer almaktadır. Bu tür fotoğraf makinaları sabit kullanıldıklarından ötürü, kısa pozlamalar için kullanılmazlar. Uzun süreli pozlamalar için uygun bir zemin oluşturmaktadırlar. Bu fotoğraf makinelerinin daha eski modellerinde obtüratör bulunmamaktaydı. Bunun yerine makina önündeki siyah bir kapak açılarak, pozlama süresince açık bırakılıp pozlama bitiminde tekrar kapağın yerine takılmasıyla fotoğraflar çekilmekteydi.

 • Taşınabilir Büyük Boy Fotoğraf Makineleri:

Bu tip makinalar eski zamanlarda genellikle basın ve reklam fotoğrafçılığında kullanılıyordu. 6 x 9 , 9 x 12 , 10 x 12,5 cm boyutlarında tabaka film ya da roll film kullanılmaktaydı. Sabit büyük boy fotoğraf makinaları benzemekle daha hafif oldukları için elde taşınabiliyorlardı. Değişebilir lens ve yüksek hızlı obtüratör hızlarına (1/1000) sahiplerdir.

Orta Boy Fotoğraf Makineleri:

4,5 x 6 , 6 x 6 , 6 x 9 cm boyutlarında görüntü veren fotoğraf makineleri. Genellikle 50 mm’den 135 mm’ye kadar değişen odak uzaklığına sahiptirler.

 • Kutu Makineler:

Eski tipte analog makinelerin en ucuz ve en basit fotoğraf makineleri arasında yer aldıkları söylenebilir. Objektifleri 30 cm de sonsuza kadar net bir şekilde üretildiklerinden, odak ayarlaması yapılmaz. f/16 ve f/11 ile iki diyafram açıklığına sahiptirler. Bu da açık hava ve iyi bir ışık altında kullanışlı makineler olduğunu göstermektedir. Üzerinde birkaç delik bulunan giyotin tipli basit obtüratörleri vardır.

 • Katlanabilir Makineler:

Körüklü olarak da bilinen çok eski tipli makinelerdir. Kapak kapalı iken körük de katlanmış haldedir. Kapak açıldığında körük de uzar fotoğraf çekmeye hazır hale gelir.

 • Çift Objektifli Refleks Makineler:

Hale yaygın olarak analog severler arasında kullanılan makinelerdir. İlk defa 1928 yılında Almanya ‘da Franke ve Haldecke firmaları tarafından üretilmişlerdir. Çift objektifli refleks makineler aslında üstü üste konulmuş iki fotoğraf makinası gibi düşünülebilir. Bir objektif görüntüyü 45 derecelik ayna kullanarak mat bir cam yüzeye yansıtarak orada fotoğrafçı tarafından netleme ayarlarının yapılmasına olanak sağlarken, diğeri ise film önünde yer alan ve fotoğrafın çekilmesi sağlayan objektiftir.

 • Tek Objektifli Refleks Makineler:

Bu fotoğraf makineleri çok gelişmiş kutu makinelerdir. Roll veya plak film kullanılarlar. Bu makineler çift objektifli refleks makinelerinden oldukça farklıdırlar. Makine içine konulmuş 45 derece eğimli bir ayna objektiften giren ışınlar yansıtarak makinenin üstündeki buzlu camda netlik ayarının yapılması için olanak sağlar.

Küçük Boy Fotoğraf Makineleri:

Kullanılan filmlerin ucuzluğu, hafif oluşları nedeniyle, zamanında profesyoneller ve amatörler arasında en çok tercih edilen makinelerdi.

 • Basit Vizörlü 35mm Makineler:

Bu fotoğraf makinelerinde fotoğrafın nasıl göründüğüne dair ufak bir görüntü mercekler ve aynalar sistemi yardımı ile çalışan bir sistem mevcuttur. Görüntünün ufak bir halini gösteren bu mekanızmaya vizör adı verilir.

 • Telemetreli 35mm Makineler:

Bu tip makineler mesafe ayarını otomatik olarak yapılmasını sağlarlar. Burada en net görüntü ya da iki görüntünün üst üste çakıştığı görülene kadar ayar halkası değiştirilerek netleme ayarı yapılmaktadır. Zamanında amatörler arasında en sık rastlanan fotoğraf makinelerinden biriydi.

 • Refleks Vizörlü 35mm Makineler:

Zamanında söylenebilir ki amatörler arasında en çok tercih edilen makineler idi. En çok üzerinde geliştirme yapılan makineler oldukları da söylenebilir. Vizörlü olan bu makineler üzerinde netlik ayarının fotoğrafçı tarafından detaylıca yapılmasına olanak sağlayan mekanizmalar bulundurmaktadır. Gelişmiş obtüratör ve diyafram ayarları ile de birçok koşulda fotoğraf çekilmesine olanak sağlar.

Minyatür Makineler (Casus Makineler):

Avuç içine sığabilecek kadar küçük üretilmiş, kibrit kutusu, saat, düğme, sigara çakmağı formunda olan makinelerdir. Bu makinelerin imalindeki genel amaç fotoğrafı çekilen kimsenin bundan haberi olmadan çekim işleminin yapılmasını sağlamaktır. O yüzden casuslar arasında sıkça kullanılmış olduğunun söylenmesi pek de yalnış kaçmamaktadır. Ancak görüntü boyutları çok küçük olmakla beraber, görüntünün büyütülmesi, görüntü kalitesini kötü etkilemektedir. En iyi sonuç en fazla karpostal kadar büyütülürse elde edilir.

Özel Kullanışlı Fotoğraf Makineleri:

 • Polaroid Land Makineler:

Fotoğraf çekildikten hemen sonra fotoğrafı basılmış olarak verebilen makinelerdir. Yapı olarak vizörlü makinelere benzemekle beraber asıl farklılığı filmi barındırdığı arka bölgededir. Film bandları biri negatif biri pozitif kağıt şeirt taşıyacak şekildedir. Fotoğraf çekildikten sonra kağıtların makine dışında kalan kısmı yavaşça çekilir. Kağıt üzerinde her poz boyunda ince bir poşet içinde jelatin halinde banyo edici kimyasal maddeler yer alır. Kağıt dışarı çekilirken iki mil arasına sıkışan banyo poşeti patlayarak sıvı filmin üzerine dökülür ve banyo işlemi meydana gelir. Renkli filmlerde siyah beyaz olanlara nazaran banyo işlemi biraz daha fazla sürer.

 • Panoramik Makineler:

Genellikle makineler 45 ila 80 derece arasındaki ışınları makinaya alabilirler. Ancak daha geniş görüntüler için panoramik aygıtlar mevcuttur. Makina sabit bir eksen etrafında üç kere döndürülerek üç farklı negatif alınır. Ancak bunların banyosu sonrası kesintisiz bir görüntü meydana gelir. Bir diğer tür makinelerde ise, makine sağdan sola doğru hareket ettirilerek küçük bir yarık bulunan alandan geçen ışınların kesintisiz bir görüntü oluşturması sağlanır.

İnstant ve Rapid Makineler:

Kullan at makineler de denilebilir. Burada fotoğrafçının makineyi fotoğrafını çekeceği konuya çevirip denklanşöre basması yeterli olacaktır. En basit kullanışlı makineler olarak adlandırılabilir.

Kaynak:

Bütün Yönleriyle Fotoğrafçılık ,1977 , GÖKGÖZ Aydemir.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.
Required fields are marked:*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>